cinsel sağlığı anlamak

cinsel sağlığı anlamak

Her kültürün, alt kültürün ve bireyin farklı cinsel sağlık standartlarına sahip olması sebebiyle cinsel sağlık tanımını bulmak zor bir iştir. ASHA, cinsel sağlığın hastalıktan ya da plansız hamilelikten kaçınmaktan çok daha fazlasını içerdiğine inanmaktadır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona ya da istenmeyen hamileliğe sahip olmanın birisinin cinsel olarak daha sağlıklı olmasını ya da cinsel olarak daha sağlıklı olmasını engellemediğine inanıyoruz.

İşte ASHA’nın cinsel sağlık tanımı:

Cinsel sağlık, cinsel yaşamımızı yaşamlarımız boyunca kucaklama ve bunlardan zevk alma yeteneğidir. Fiziksel ve duygusal sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Cinsel açıdan daha sağlıklı olmak:

Cinselliği anlamak yaşamın doğal bir parçasıdır ve cinsel davranıştan daha fazlasını içerir.
Hepimizin paylaştığı cinsel hakları tanımak ve saygı göstermek.
Cinsel sağlık bilgileri, eğitimi ve bakımına erişim.
İstenmeyen gebelikleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek ve gerektiğinde bakım ve tedaviye başvurmak.
İstendiğinde cinsel zevki, memnuniyeti ve samimiyeti deneyimlemek.
Cinsel sağlık hakkında, cinsel partnerler ve sağlık hizmeti sağlayıcıları da dahil olmak üzere diğerleriyle iletişim kurabilme.
Cinsel Sağlığın Tanımlanması
ASHA Yönetim Kurulu üyesi ve Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi pediatri profesörü J. Dennis Fortenberry, cinsel sağlık terimini, nasıl kullanıldığını ve nasıl tanımlanabileceğini düşünmektedir.

“Cinsel sağlık” ifadesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi ile alakalı bir dizi halk sağlığı ve klinik meseleyi kapsamaktadır. İfadeyi kendi işimde çok kullanıyorum ve genişleyen para birimi alanımızda hoş bir yeni paradigma. Aslında, cinsel sağlık kavramı bana cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesinin her yönü ile temel bir ilgisi olduğunu göstermektedir.

Dürüst olmak gerekirse, cinsel sağlık hakkındaki tüm konuşmaların işimizin günlük özelliklerini etkilediği görülmemektedir. Cinsiyet hala öncelikle danışmanlık yapmış olduğumuz bir dizi risk faktörü olarak görülmektedir. Cinsiyet ve cinsellik konusundaki “risk” perspektifinin, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilişkili damgalamayı meşrulaştırdığına ve toplumun cinsel çeşitliliğin zehirli hoşgörüsüzlüğüne katkıda bulunduğuna inanıyorum. Cinsel sağlık perspektifi, cinsiyetin kişisel ve epidemiyolojik riskleri kavramını içerir, ancak cinsiyetin yaşamımızdaki yaygın önemini kabul eder.

Ancak, ilk aşamada cinsel sağlığın ne anlama geldiğini bilip bilmediğimi merak etmeye başladım. Bu büyük bir kavram ve belki de tanımların idealist, aşırı işlenmiş ve kendiliğinden dürüst görünmesi doğaldır. Dünya Sağlık Örgütü’nün iyi bilinen çalışma tanımını düşünün :

“Cinsel sağlık, cinselliğe ilişkin fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal bir refah halidir; yalnızca hastalık, işlev bozukluğu ya da sakatlığın olmaması değildir. Cinsel sağlık, cinsellik ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygılı bir yaklaşımın beraberinde zorlama, ayrımcılık ve şiddetten uzak, zevkli ve güvenli cinsel tecrübelere sahip olma olasılığını gerektirir. Cinsel sağlığın sağlanabilmesi ve sürdürülebilmesi için herkezin cinsel haklarına saygı gösterilmeli, korunmalı ve yerine getirilmelidir. ”

Bu tanımda, özellikle cinsel sağlığın karmaşık fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal özelliklerini ve cinsel sağlığın evrensel cinsel haklara sabitlenmesini tanıması konusunda üstünde anlaşılması gerekli olan çok şey vardır. Ancak, bu tanımın tuhaf bir biçimde uyarıcı ve ebeveyn olduğunu görüyorum (“… zevkli ve güvenli cinsel tecrübelere sahip olma olasılığı…”). Daha da önemlisi, tanım cinsel olarak belirsizdir. Bu tanımı kaç defa okuduğum, kullandığım ve alıntıladığım önemli değil, cinsel sağlığın insanların günlük hayatlarında nasıl işlediğine dair temel bir vizyon bile edemiyorum. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin daha yakın zamanda dövülmüş olarak tanımlanması konusunda da aynı şeyi hissediyorum, özellikle de cinsel haklar ve cinsel zevk bu cinsel sağlık tanımında yer almıyor.

Yani, belki de cinsel sağlığın ne olduğu konusunda kendime daha açık olmalıyım. Ve cinsel sağlık yalnızca negatiflerden daha fazlası olmalıdır: zorla değil; ayrımcılık yapılmaması; şiddet içermez. Bu olumsuzlukların pek çok insanın yaşamındaki yaygınlığı bizlere adil ve eşitlikçi bir topluma ulaşmaktan ne kadar uzak olduğumuzu göstermektedir. Ama sanırım cinsel sağlık nihayetinde hepimizden çok daha aktif katılım gerektiriyor ve zorlama, ayrımcılık ve şiddet sonunda fethedilirse cinsel sağlığın kendi başına ortaya çıkacağını ummak bir hayli yetersiz görünüyor.

14 Temmuz 2020 - 10:17 am

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli