Cinsiyet-Tarafsız Dil Nasıl Kullanılır Ve Denemek Neden Önemli?

Cinsiyet-Tarafsız Dil Nasıl Kullanılır Ve Denemek Neden Önemli?

Geçen ay, Yüksek Mahkeme federal ayrımcılıkla mücadele yasalarının eşcinsel ve trans çalışanlarını koruduğuna karar verdi, ancak günlük dilimizin çoğu sadece erkek veya kadın olarak tanımlanmayan insanları hariç tutuyor. LGBTQ aktivistleri ve dilbilimciler daha kapsayıcı bir dil çağrısında bulundular, ancak yine de dikkate değer ölçüde yetersiz kalıyoruz. Dil kullanımımızdaki küçük değişiklikler, ikili olmayan bireylere saygı göstermenin uzun bir yolunu açabilir ve genel cinsiyet eşitliğini arttırmanın ek yararına sahip olabilir.

Geçtiğimiz Ekim ayında, toplumsal cinsiyet kapsayıcı olma çabasıyla Air Canada , “bayanlar ve baylar” yerine “herkesi” karşılayan yazılı selamlarını değiştirdi. Havayolu, hareketin tüm yolcu ve çalışanlara saygı duyulmasını sağlamak olduğunu belirtti. “Bayanlar ve baylar” selamlaması, cinsiyetimizin günlük yaşamda ne sıklıkta bahsedildiğini hatırlatır. Bize anne ve baba dediğimiz okulların, oğulların ve kızların erkek ve kızları olarak adlandırılıyoruz, ona deniyorlar ve unvanlarımız (Bay, Bayan, Bayan ve Bayan) hepsi cinsiyetlendiriliyor. Ve bu, resmi belgelerde cinsiyet veya cinsiyetin kaç kez tanımlanması gerektiğinden bahsetmiyor.

Dilimiz Düşüncemizi Etkiler

Erkek veya kadın kategorilerine düzgün bir şekilde girmeyenler için, ikili erkek ve kadın gruplarına yapılan bu sürekli referanslar yabancılaşabilir. Erkek veya kadın olarak tanımlayanlar için bile, bu sürekli cinsiyet hatırlatmalarının bir etkisi olabilir. Herkesi sürekli erkek ve kadın kategorilerine ayırmak, erkekleri ve kadınları gerçekte olduğumuzdan daha farklı algılamamıza neden olabilir.

UCSD’de Bilişsel Bilimler profesörü Lera Boroditsky şöyle yazıyor:, “Dilin anlamsız yönleri olarak adlandırılabilecek şeylerin bile dünyayı nasıl gördüğümüz üzerinde geniş kapsamlı bilinçaltı etkileri olabilir.” Tüm nesnelerin eril veya kadınsı olarak sınıflandırıldığı bazı dillerde, bu sınıflandırmanın aslında insanların nesneyi algılama biçimini etkilediğini bulmuştur. Örneğin, Almanca ve İspanyolca konuşanlardan Almanca’da eril, ancak İspanyolcada kadınsı bir anahtar tanımlamaları istendiğinde, yanıtları bu farkı yansıttı. Almanlar bir anahtarı tanımlamak için “pürüzlü”, “tırtıklı”, “sert” ve “metal” gibi daha erkeksi terimler kullandılar ve İspanyolca konuşan kişiler “küçük”, “parlak”, “altın” ve “karmaşık” gibi daha kadınsı terimler kullandılar. ” Yanıtlar Almanca’da kadınsı ve İspanyolcada erkeksi olan “köprü” kelimesi için tersine döndü. Diğerleri gelmiş bulunan daha fazla cinsiyet dili konuşan ülkelerin cinsiyet eşitliği daha az.

İngilizce bazı dillerden daha az cinsiyete sahip olsa da, hala çok sayıda cinsiyete dayalı referans var. Günlük dilde cinsiyet kullanmaya daha duyarlı olmaya çalışanlar için, burada başlamak için birkaç iyi yer var.

“O” veya “O” Yerine “Onlar” ı Kullanın

Dil öğrenme uygulaması Babbel Proje Yöneticisi Vitor Shereiber’e göre , “Dillerin çoğunluğu zamirleri cinsiyetlendirmiyor.” Örneğin, Türkçe ve Endonezyaca zamirleri için bir kategori olarak cinsiyetleri yoktur. İngilizce’de “o” ve “o” kullanmak bir bireye cinsiyet atamamızı gerektirir.

Birisinin tercih edilen zamirinin görünüşüyle ne olduğunu her zaman tahmin edemezsiniz. Birinin zamirlerini sormak ve doğru şekilde kullanmak, cinsiyet kimliklerine saygı göstermenin bir yoludur. Erkek ya da kadın olarak tanımlamayanlar için Shereiber, “onlar” ın tekil olduğunu düşünüyor. Amerikan Dil Kurumu 2019 yılında tekil “onlar” on 2010-2019 kelime ve adında, Merriam-Webster Sözlük o “onlar” a kullanılabilir böylece onların tanımı değiştirilmiştir “kimin cinsel kimlik nonbinary olan tek kişi.”

Yani, bir kişiden bahsederken, “onlar” veya “onlar” demek doğru mu? Merriam-Webster muhtemelen “olduklarını” önerir, çünkü bu en rahat konuşma ve işitme biçimimizdir.

“Onlar” günlük konuşmanıza kolayca dahil edilebilse de, bireylerin “zie” ve “sie” de dahil olmak üzere benimsemeyi seçebilecekleri cinsiyetten bağımsız başka bir zamir vardır. Herhangi bir varsayımda bulunmadan önce diğerlerine zamir tercihlerini sormayı unutmayın. İsveçliler “tavuk” u cinsiyet-tarafsız tercih zamiri olarak kabul ettiler ve anaokullarının ve anaokullarının çocukların “cinsiyet yanlılığının etkisini hissetmeden büyümelerine” izin vermek için kullandıkları bildirildi .

“Bay”, “Bayan”, “Bayan” veya “Bayan” Yerine “Mx” Kullan

“Cinsiyetten bağımsız ‘Mx’, belli bir cinsiyetin kimliğini tespit etmeyenler ya da sadece cinsiyetle tanımlanmak istemeyenler için bir başlık olarak kullanılıyor” diyor Merriam-Webster . Karışık gibi telaffuz edilir. Kadınlara, medeni durumları ile özdeşleşmeye alternatif veren onurlu “Bayan” gibi, “Mx” bireylere cinsiyetlerine göre tanımlanmaya bir alternatif sunar.

“Ortak”, “Kardeş” ve “Çocuk” kullanın

Zamirlere ve unvanlara benzer şekilde, aile üyelerine, anne, baba, erkek kardeş, kız kardeş, teyze, amca verdiğimiz etiketlerin hepsi cinsiyetlidir. Romantik ilişkiler tartışılırken eş ve eş gibi cinsiyetten bağımsız terimlerin yerine geçebilir ve kardeş, çocuk ve ebeveyn de cinsiyetten bağımsız ilişkilerdir. Bazıları “ auncle ” veya “ pibling ” terimlerini önermelerine rağmen , ebeveynlerinizin kardeşini tanımlamak için cinsiyetten bağımsız hiçbir terim gerçekten yakalanmadı.

“Latin” veya “Latin” yerine “Latinx” kullanın

Latince-ex olarak telaffuz edilen Latinx, Latin Amerika kökenli bir kişiyi ifade etmek için Latino veya Latina yerine kullanılan cinsiyetten bağımsız bir terimdir. Feministler ayrıca erkek egemen çoğul Latinos’un yerini aldığı için Latinx’i övdüler. “Bir grup kadın Latinli, ama bir erkek onlara katılır katılmaz grup Latinler oluyor. Artık değil – ‘Latinx’ sayesinde ” diyor Yessenia Funes.

Toplumsal Cinsiyet-Tarafsız Meslek Formlarını Kullanın

Cinsiyet-tarafsızlığa ulaşmak açısından, belki de en fazla ilerleme mesleklerde kaydedilmiştir. Garsonlar ve garsonlar artık sık sık sunucu olarak adlandırılıyor, mailmen şimdi posta taşıyıcıları ve birçok aktris şimdi aktör tarafından gidiyor. Polis memuru, itfaiyeci, başkan ve uçuş görevlisi gibi diğer meslek unvanları cinsiyet öncüllerinin yerini almıştır.

Cinsiyet konusunda ikili bir perspektiften uzaklaşmak biraz çaba gerektirecektir. Shereiber, dilin nasıl çalıştığına dikkat çektiğinde, “İki ya da daha fazla İngilizce konuşmacı arasında aynı kodu kullanacakları konusunda bir anlaşma var, yani iletişim kurmak için İngilizce. Ve onlardan biri bu kodu kullanmayı reddederse, iletişim yoktur. ” Hepimiz işe koyulmalı ve herkesin erkek ya da kadın olarak tanımlanmadığını tanıyan bir dili kullanmayı kabul etmeliyiz.

20 Temmuz 2020 - 7:48 pm

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli