Değişen ergen cinsel ve üreme sağlığı ve hakları dünyası

Değişen ergen cinsel ve üreme sağlığı ve hakları dünyası

Ergenlerin yaşadığı dünya, son 25 yılda önemli ölçüde değişti ve cinsel ve üreme sağlığı ile haklarına verdikleri cevap önemli bir şekilde gelişti.

Bir yeni ek Adolescent Health Dergisi’nde kritik on yıl önden ilerleme hakkında sürüme ülkeler ve kilit paydaşlar için kazanımlar ile karşı karşıya gelir engelleri ve tanımlar eylem temel alanları kutluyor.

Yayınlanan dört makale, DSÖ ve UNFPA teknik ekipleri ile birlikte hükümetler, akademi, sivil toplum ve fon kuruluşları tarafından geliştirildi. Dünyanın altı bölgesinden gençler tarafından birlikte yazılmıştır.

Ergen cinsel ve üreme sağlığı ve haklarında bazı olumlu eğilimler
1994 yılında, Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı (ICPD), ergen cinselliğinin ve ergen cinsel ve üreme sağlığının küresel gündeme geldiğini duyurdu.

Ek olarak 163 milyon ergen (10-19 yaş arası) o zamandan beri yaşlanmıştır. Dünyada artık çeşitli ilgi alanları, ihtiyaçları ve endişeleri olan 1,2 milyar ergen var. Birçoğu gelişme, sağlık ve sosyal eğilimleri değiştirmekten faydalanıyor.

Ergen cinsel ve üreme sağlığı ve haklarının bazı yönlerinde somut gelişmeler olmuştur. Birçok ergen geçmişte ergenlerden daha sonra cinsel aktivite başlatır. Evli olmayan veya birlikte yaşamayan bir eşle seks yapma olasılıkları daha düşüktür ve cinsel olarak aktif olduklarında prezervatif kullanma olasılıkları daha yüksektir.

Kızların evlenme ve 18 yaşından önce çocuk sahibi olma olasılığı daha düşüktür, doğum kontrolü kullanma ve anne sağlığı hizmeti alma olasılığı daha yüksektir. Uluslararası olarak bir insan hakları ihlali olarak tanınan kadın sünneti yaşama olasılığı daha düşüktür.

Ergenler için diğer önemli konularda yavaş ilerleme
Ergenlerin cinsel ve üreme sağlığı ihtiyaçları konusunda daha fazla farkındalığa rağmen, bazı kilit konular iyileşmemiştir.

Birçok bağlamda, menstruasyon hala tabu bir konu olarak görülmektedir. Ergenler, HIV ile ilişkili ölümlerin azalmadığı tek yaş grubudur ve mevcut sınırlı verilerden, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonların düzeyleri yüksek ve artmaktadır. Ergen kızların kabul edilemeyecek kadar yüksek bir oranı fiziksel ve / veya cinsel yakın eşte şiddet gördü. Ergenler arasında güvenli olmayan kürtaj seviyeleri ve bundan kaynaklanan ölüm ve morbidite riski hakkında hala iyi veri eksikliği vardır.

Cinsiyet söz konusu olduğunda, ergenlerin hala belirli cinsiyet normlarına uymaları beklenmektedir. Ek, kızların ‘mütevazı ve kibar’ olarak öğretildiğini belirtirken, erkeklerin ‘cesur ve bağımsız’ olmaları teşvik edilmektedir.

Bu beklentiler yoksulluk, eğitim ve istihdam gibi diğer eşitsizlikleri daha da kötüleştirebilir ve ergen sağlığı ve refahındaki cinsiyet çizgileri boyunca farklılıklara katkıda bulunabilir. Örneğin, erkek çocuklarının yaralanma ve tütün ve alkol kullanma olasılıkları daha yüksekken, kızların ortak partneri şiddetine maruz kalma olasılığı daha yüksektir.

Zamana bağlı bir fırsat
Son 25 yılda kaydedilen ilerleme, ergenlerin cinsel ve üreme sağlığı ile haklarının küresel, bölgesel ve ulusal gündemlerdeki konumunu güçlendirmiştir. Az ama artan sayıda ülkede kararlı savunuculuk hareketleri ve güçlü hükümet tepkileriyle daha fazla yatırım ve artan bir kanıt tabanı vardır. Bu, tüm ergenlere tam potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve kullanmaları için yeni fırsatlar sunar.

İleriye dönük olarak, ek , ergenlere kapsamlı bir cinsel ve üreme sağlığı müdahaleleri paketi sunmak için belirli hususları ortaya koymaktadır. Ayrıca beş stratejik alanla ilgili spesifik eylemler önermektedir: politik ve sosyal destek, finansman, yasalar ve politikalar, veri ve kanıtlar ve programların kalite ve eşitlikle ölçeklendirilmesi.

Ergenlerin bedenlerini yönetme kararları alma ve bu hakları destekleyen hizmetlere erişme hakları vardır – ve uluslararası gündem her zamankinden daha fazla dikkat çekmektedir.

21 Temmuz 2020 - 9:10 am

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli