Erken ergenlik döneminde cinsiyet eşitsizliği, yaşam boyunca sağlık ve refah için ele alınmalıdır

Erken ergenlik döneminde cinsiyet eşitsizliği, yaşam boyunca sağlık ve refah için ele alınmalıdır

20 Eylül 2017 : Çocuklar erken ergenlik dönemine girdiklerinde, kadınlık ve erkeklikle ilişkili yeni toplumsal cinsiyet rolleri almaya başlarlar ve bu da genellikle kadın veya erkek olmakla ilgili sosyal ve kültürel olarak geleneksel cinsiyet normlarını güçlendirir.

Bangladeş’te ergen grubu. Ricci Coughlan / DFID
Özel Ek
Günlük ön kapağının görüntüsü
Ek’e erişin
Bu cinsiyet rolleri, erken ergenlik çağındaki gençlerin aldığı kararlar ve dolayısıyla sağlık ve refahları üzerinde bir etkiye sahiptir. Genç ergenlerin cinsel ve kişisel ilişkilerle ilgili olarak yaptıkları seçimler üzerinde bir etkisi vardır, bu da yaşamları boyunca sağlıkları ve refahları üzerinde bir etkisi olabilir.

İnsanların yaşamları boyunca sağlığı sağlamak için, ülkelerin cinsiyet eşitsizliğine, özellikle erken ergenlik döneminde eşit olmayan cinsiyet normlarına hitap etmesi çok önemlidir.

Bunu ele almak için, 15 ülkeden uluslararası bir araştırma konsorsiyumu, son 6 yılda, gençler için sağlık sonuçlarını iyileştirmeye yönelik müdahaleleri bilgilendirmek amacıyla erken ergenlik döneminde cinsiyet normlarına ilişkin kanıt toplamak için birlikte çalışmaktadır. Bu Küresel Erken Ergen Çalışması , cinsiyet normları erken ergenlikte nasıl oluştuğunu ve onların cinsel riske gençlerin yatkın hale nasıl ve anlamak için, WHO, HRP ve Halk Sağlığı Johns Hopkins School önderliğinde olmuştur önemli bir çaba üreme ve genel sağlık.

Küresel Erken Ergenlik Çalışmasının beş temel bulgusu
Eşitsiz cinsiyet normları çocuklukta erken dönemde gelişir ve erken ergenlikte yoğunlaşır.
Eşitsiz cinsiyet tutum ve normlarının farklı coğrafi ve sosyo-kültürel bağlamlarda nasıl ortaya çıktığı konusunda bazı benzerlikler ve farklılıklar vardır.
Erkek ve kız çocuklarının toplumsal beklentileri farklıdır ve kendi cinsiyet tutumları da farklıdır – tüm bağlamlarda ergenlik, erkeklerin dünyalarının genişlemesi ve kızların dünyalarının daralması ile ilişkilidir. Erkekler her zaman kendi ayrıcalıklarını tanımazlar ve meydan okuma normları uygulandığında cezalandırılırlar. Kızlar kendi dezavantajlarını tanır ve normlara meydan okumaya daha istekli olurlar, ancak ajanslarını kullanmak için desteğe ihtiyaçları vardır.
Irk, etnisite, sınıf ve göçmen statüsü cinsiyet norm ve tutumlarını etkiler – bu norm ve tutumlar aynı coğrafi bölgenin alt popülasyonlarında değişiklik gösterebilir.
Akranların ve ebeveynlerin cinsiyet normlarını ve tutumlarını şekillendirmede etkili olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Okulların ve öğretmenlerin de norm ve tutumları şekillendirdiğine dair bazı kanıtlar vardır. Medyanın etkisi ile ilgili kanıtlar ortaya çıkmaya başlıyor.

21 Temmuz 2020 - 9:13 am

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli