Eşcinsel ve biseksüel erkek kan bağışçıları için yeni kurallar güvenli bulundu.

Eşcinsel ve biseksüel erkek kan bağışçıları için yeni kurallar güvenli bulundu.

İngiltere’deki eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışlamasını kolaylaştıran yeni kuralların güvenli olduğu tespit edildi, ancak eşit hak kampanyacıları ayrımcılığı ortadan kaldırmak için yeterince ileri gitmediklerini söylüyor.

ABD ve Avustralya da dahil olmak üzere çoğu zengin ülke, erkeklerle seks yapan erkeklerin en az 12 aydır cinsel ilişkiden kaçınmaları durumunda kan bağışı yapmalarına izin verir, çünkü bu ülkelerdeki erkeklerin cinsel ve HIV’den hepatit alma riski daha yüksektir. Örneğin ABD’de yeni HIV enfeksiyonlarının üçte ikisi erkek-erkek cinsel temasından kaynaklanmaktadır.

Bağışlanan tüm kan kullanılmadan önce test edilir, ancak son HIV ve hepatit enfeksiyonlarının tespit edilebilir olması zaman alır, bu nedenle çoğu ülke yüksek riskli donörlerin kan vermeden önce bir süre cinsel ilişkiden kaçınmasını ister. Bununla birlikte, modern tarama testleri, enfekte olan bir ay içinde bir ay içinde HIV ve hepatiti tespit edebilir. In Kasım 2017 , İngiltere, İskoçya ve Galler erkek erkeğe seks Blood, doku ve organların Güvenliği İngiltere’nin Danışma Komitesinin tavsiyesi ile, üç ay kan bağışı öncesinde seks kaçınmaları gerekiyor o zaman kısaltılmış.
İki yıl içinde, bu politika değişikliği İngiltere’nin donör kan dolaşımının güvenliğini tehlikeye atmadı, San Antonio, Teksas’taki AABB uluslararası kan bankası derneği toplantısında ilk verileri sunan Halk Sağlığı İngiltere’den Katy Davison diyor.

Enfekte kanda belirgin bir artış yoktu. Toplantıda, İngiltere’de 2018’de yapılan 2 milyon kan bağışından yedisi, 2017’de altıya kıyasla HIV için pozitif test edildi. Bu bağışlar atıldı ve hiçbir transfüzyon alıcısına HIV bulaşmış kan verilmedi.

Buna ek olarak, 89 kan bağışı 2018’de hepatit için bir önceki yıla göre pozitif olarak test edildi. Kan nakli, bir kişinin hepatit B ve diğerine hepatit E ile enfekte olmasına neden oldu, ancak bu, 1 milyon transfüzyonda birden fazla enfeksiyon olmamasının gerekli oranının altındaydı.

Birkaç ülke İngiltere’nin liderliğini izledi. Kanada Haziran ayında üç aylık bir yoksunluk dönemine geçti ve Fransa, Danimarka ve Hollanda dört aylık yoksunluk dönemlerini onayladı.

Bununla birlikte, aktivist grubu Bağış Özgürlüğü, bu yeni kuralların hala ayrımcı olduğunu, çünkü insanları bireysel davranışlardan ziyade cinsellik temelinde gruplandırdıklarını söylüyor. Hükümetlerin, düşük riskli cinsel davranışa sahip erkeklerle seks yapan erkeklerin – tek eşli ilişkilerdeki veya her zaman koruma kullanan erkeklerin – cinsel ilişkiden kaçınmak zorunda kalmadan kan bağışlamasına izin verecek bireyselleştirilmiş risk değerlendirmeleri yapmasını istiyor.

Yasadışı kan bankası
Bu yaklaşımın güvenliğini kanıtlamak için, Bağış Özgürlüğü 26 eşcinsel ve biseksüel erkeği 23 Kasım’da Londra’da gizli bir yerde “yasadışı kan bankasında” kan bağışlamaya davet etti. Bağış yapmadan önce katılımcılar cinsel davranışları hakkında bir anket doldurdular. Bağışları şimdi, erkeklerle seks yapan “düşük riskli” erkeklerin kanının güvenli olduğunu göstermek için test edilecek. kuruldakiler “bugün ki haliyle sistemde bulunan kanlar tıb alanında elverişli değil , lakin ispatlanacak” dedi.

Ancak, Canadian Blood Services’ta Mindy Goldman, 26 erkeği test etmenin bu noktayı kanıtlamak için yeterli olmadığını söylüyor. HIV bulaşma riskleri düşük olduğundan, yüz binlerce erkeğin bireyselleştirilmiş risk değerlendirmelerinin güvenliğini doğrulamak için test edilmesi gerekeceğini söylüyor. İstatistiksel modelleme, bu yaklaşımın güvenliğini keşfetmenin daha iyi bir yolu olduğunu söylüyor.

İspanya ve İtalya, sırasıyla 2000 ve 2001’den beri kimlerin kan bağışlayabileceğine karar vermek için bireyselleştirilmiş risk değerlendirmelerini kullanmıştır. HIV kan bağışlarından biraz daha fazla bulunur, ancak tarama testleri nedeniyle bunu kan nakli alıcılarına aktarma riski çok düşüktür. Örneğin İtalya’da, kan transfüzyonundan HIV alma riskinin 13 milyonda 1 olduğu tahmin edilmektedir.

ABD kan araştırma enstitüsü Vitalant’dan Brian Custer, bireysel risk değerlendirmelerinin daha geniş bir şekilde uygulanmasından önce ele alınması gereken önemli bir soru, maruziyet öncesi profilaksi (PrEP) ilaçları alan kişilerin güvenli bir şekilde kan bağışlayıp bağışlayamayacaklarıdır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından 2012 yılında onaylanan bu ilaçlar, düzgün bir şekilde alındıklarında HIV’den cinsiyete yakalanma riskini yüzde 99 oranında azaltmaktadır. Ancak, PrEP tutarsız bir şekilde alınırsa HIV hala kasılabilir ve virüs tarama testlerinde görünmeyebilir çünkü PrEP kandaki viral yükü azaltır, diyor Custer.
“PrEP, HIV salgını kontrolündeki başarının temelidir, ancak kan güvenliği için yeni transfüzyonla bulaşan HIV vakalarının olasılığı ile yüzleşmemek için çok dikkatli olmalıyız” diyor Custer.

İngiltere’de, Birleşik Krallık Kan Hizmetleri’nin FAIR (Bireyselleştirilmiş Risk Değerlendirmesi için) yönlendirme grubu, bireyselleştirilmiş kan bağışı riski değerlendirmelerinin güvenli bir şekilde uygulanıp uygulanamayacağını araştırmaktadır. Bu, kan eksikliklerini ele almak değil – İngiltere’de zaten yeterli kan donörü olduğu için – ama daha kapsayıcı olmak.

FAIR, 2020’nin sonlarında bulgularını hükümete bildireceğini açıkladı. Kanada, bireyselleştirilmiş risk değerlendirmeleri ile ilgili kendi araştırmasını yürütüyor ve ABD gelecek yıl başlamayı planlıyor.

05 Temmuz 2020 - 9:47 am

admin2

0 Yorum



Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli