Frengi Belirtileri Nelerdir?

Frengi Belirtileri Nelerdir?

Sifilizin dört aşaması vardır . Hangi belirtilere sahip olduğunuz, hastalığın hangi aşamasında olduğunuza bağlıdır. Ancak aşamalar çakışabilir ve semptomlar her zaman aynı sırada gelişmez. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık ( STD ) ile enfekte olabilir ve yıllarca herhangi bir belirtisi olmayabilir.
Ancak belirtileriniz olmasa bile, cinsel eşinize yine de aktarabilirsiniz. Eğer sifiliz olduğunu veya sifiliz maruz kaldığını düşünüyorsanız, hemen tedavi olun.

Sifilizin aşamalarına “birincil”, “ikincil”, “gizli” ve “üçüncül (geç)” denir. Bu makalede, her aşamanın tipik belirtileri ele alınmaktadır.

Birincil Frengi
İlk aşama semptomları normal olarak sifiliz maruz kaldıktan 10 gün ila 3 ay sonra ortaya çıkar. Bunu fark edebilirsiniz lenf düğümleri senin kasık yakın büyütülür.

Tipik olarak, sifilizin ilk görünür belirtisi, cilt üzerinde küçük, ağrısız bir yaradır (doktorlar buna “şans” der) (birkaç yara geliştirebilirsiniz). Normalde bakterilerin vücudunuza girdiği yerde görülür. Ağrı acıtmaz ve rektum veya vajinanın içine gizlenebilir . Elinizde olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz.

Boğaz yaklaşık 3 ila 6 hafta içinde kendi kendine iyileşir. Ancak bu, enfeksiyonun ortadan kalktığı anlamına gelmez. Sifilizin ikinci aşamasına girmek üzeresiniz demektir.

İkincil Frengi
İlk ağrının ortaya çıkmasından yaklaşık 2 ila 10 hafta sonra, aşağıdakileri geliştirebilirsiniz:

Bir deri döküntüsü küçük, kırmızımsı-kahverengi yaralara neden olur
Ağız , vajina veya anüste yaralar
Ateş
Şişmiş bezler
Kilo kaybı
Saç kaybı
Baş ağrısı
Aşırı yorgunluk ( yorgunluk )
Kas ağrıları
Hemen tedavi almazsanız, belirtileriniz sadece geri dönmek için kaybolur. Bu bir yıla kadar olabilir. Belirtileriniz geri dönmese bile, enfeksiyon vücudunuzda hala hayatta. Frengi daha da kötüleşir ve yine de cinsel partnerinize bulaşabilirsin.

Gizli Frengi
İkincil sifiliz için tedavi edilmezseniz, hastalık gizli (gizli) aşamaya ilerleyebilir. Frengi olan herkes bu aşamadan geçmeyecektir. Eğer yaparsanız, belki yıllarca herhangi bir semptomunuz olmaz. Bazı durumlarda semptomlar asla geri dönmez. Ancak enfeksiyon gitmedi; bakteriler vücutta uykuda kalır. Bazı gizli vakalar hastalığın üçüncül evresine ilerleyebilir.

Tersiyer Frengi

Bu, sifilizin son, en şiddetli aşamasıdır. İlk enfeksiyondan 10 ila 30 yıl sonra ortaya çıkabilir. Kalıcı organ hasarı ve ölüm yaşayabilirsiniz. Komplikasyonlar şunları içerebilir:

Beyin (nörolojik) problemleri
İnme
Beyin ve omurilik çevresindeki zarların enfeksiyonu ve iltihabı
Uyuşma
Sağırlık
Görme problemleri veya körlük
Kişilik değişiklikleri
bunaklık
Kalp kapak hastalığı
Anevrizma
Enflamasyon ve kan damarları
Bebeklerde Frengi Belirtileri
Bu cinsel yolla bulaşan hastalığı doğmamış çocuğunuza veya doğum sırasında bebeğinize aktarabilirsiniz . Doktorlar buna konjenital sifiliz diyor. Tedavi edilmezse, ölü doğum ve bebek ölümü riski yüksektir .

Sifiliz ile doğan bebeklerin çoğunda semptom yoktur. Bazılarının ellerinin avuçlarında veya ayak tabanlarında döküntü olabilir. Sonunda, bebekler aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok organın komplikasyonlarını geliştirebilir:

Büyümüş karaciğer
Sarılık
Burundan deşarj
Şişmiş bezler
Kemik anormallikleri
Beyin (nörolojik) problemleri
Kasıkının yakınında olağandışı bir akıntı, yara veya döküntü gelişirse çocuğunuzun çocuk doktoruna hemen bakın .

07 Temmuz 2020 - 8:57 am

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli