Göğüslerim normal mi?

Göğüslerim normal mi?

Göğüsler söz konusu olduğunda, hemen hemen her şey normaldir – tüm boyutlar, şekiller ve renkler. Göğüsler küçükten büyüğe kadar değişebilir ve biraz farklı boyutlarda olmaları yaygındır.

Göğüsleriniz yaşamınız boyunca değişecektir. Hamilelikten geçmek ve sadece yaşlanmak gibi şeyler normalde göğüslerinizin boyutunu ve şeklini etkiler. Göğüsler çoğunlukla yağlıdır, bu nedenle her kilo verdiğinizde veya kilo aldığınızda göğüsleriniz değişebilir. Ayrıca, döneminizden önce ve bu dönemde memelerin şişmesi veya ağrılı olması da normaldir.

Göğüslerinizde (veya vücudunuzun diğer bölümlerinde) çatlak izlerinin olması yaygındır – cildinizde biraz yükselmiş veya engebeli olabilecek pembe, kırmızı, kahverengi veya beyaz çizgiler. Vücudunuz şekil değiştirdiğinde ve cildiniz tam olarak ayak uyduramadığında çatlaklar olabilir (göğüsler ergenlik döneminde aniden geliştiğinde olduğu gibi). Çoğu çatlak işareti zamanla kaybolur ve görülmesi zorlaşır.

Tıpkı göğüslerde olduğu gibi, meme uçlarının bakması gereken tek bir yol yoktur. Hem meme uçları hem de areolalar ( meme ucunuzun etrafındaki dairesel cilt) açık pembeden kahverengimsi siyaha kadar farklı boyutlarda ve renklerde gelir. Meme uçlarınızın rengi genellikle ten renginizle ilgilidir. Meme uçlarınızın etrafında bazı tüylerin çıkması da tamamen normaldir.

Bazı nipeller düğmeler gibi dışarı çıkar ve diğerleri ters çevrilir (sıkışır) ve daha çok yarıklara benzer. Nipelleriniz sertleşebilir (dikleşebilir) ve üşüdüğünüzde, cinsel olarak heyecanlandığınızda (açıldığında), gergin olduğunuzda veya bir şey veya biri onlara dokunduğunda ortaya çıkabilir.

Göğüsler ve meme uçları cinsel açıdan hassastır, bu nedenle onlara dokunmak iyi hissedebilir. Birçok insan cinsel aktivite sırasında göğüslerine dokunmayı sever. Ancak göğüslerinize veya meme uçlarınıza dokunmaktan hoşlanmıyorsanız, bu da tamamen normaldir. Neyin iyi hissettiğine ve neyin iyi olmadığına karar vermek size kalmıştır – ve cinsel partnerlerinize zamanı geldiğinde neyin iyi hissettirdiğini söyleyebilirsiniz.

Göğüsler de tamamen farklı bir rol oynayabilir: bebeğiniz varsa emzirmek için göğüsler kullanabilirsiniz.

Birçok insan göğüslerinin büyüklüğü hakkında endişelenir, ancak stres yapmamaya çalışır. Sizinki büyük ya da küçük olsun, tüm boyutlar normaldir ve vücudunuzun nasıl bir araya getirildiğinin bir parçasıdır. Göğüslerinizin boyutunu değiştirebilecek haplar, kremler, cihazlar veya özel egzersizler yoktur – gitmenin en iyi yolu vücudunuzu olduğu gibi sevmeye çalışmaktır. Bazı insanların göğüsleri ağrı veya kronik sırt problemlerine neden olacak kadar büyüktür, bu nedenle göğüslerini küçültmek için ameliyat yapmaya karar verebilirler. Göğüsleriniz hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, güvendiğiniz bir doktorla veya bir yetişkinle konuşun. Birs sonraki yazımız Göğüsler ne zaman büyümeye başlar? yazımıza bakabilirsiniz.

29 Haziran 2020 - 10:16 am

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli