İnsanlar bir partnerle daha iyi uyuyor mu?

İnsanlar bir partnerle daha iyi uyuyor mu?Yeni bir araştırmaya göre, yatakları paylaşan çiftlerin daha iyi uyku için önlemleri arttı. Ancak aktif ve mutlu bir şekilde boşanmış biri olarak , sonuçların tüm çiftler için geçerli olduğundan emin değilim.

Bütünleştirici Psikiyatri Merkezi'nde araştırmacı ve Almanya'daki Christian-Albrechts Üniversitesi Kiel'de psikiyatri ve psikoterapi bölümünde profesör olan Henning Johannes Drews , bir uyku laboratuarında 4 gece geçiren 12 heteroseksüel çift üzerinde çalıştı.

Beyin dalgalarını, hareketleri, kas gerginliğini ve kalp aktivitesini yakalayan bir teknoloji kullanarak bireylerin uykusunu birlikte ve ayrı olarak ölçtü. Çiftler ayrıca ilişkileri hakkında anketler doldurdular.

Drews'un ekibine göre, yan yana uyuyan çiftler, uyuduklarına göre hızlı göz hareketini (REM) arttırdı ve daha az bozdu. Bu sizin için iyi olan uyku aşaması hafıza organizasyonu, duygu düzenlemesi, yaratıcı problem çözme ve sosyal etkileşimlerle ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca, ilişkilerini ne kadar iyi sıralarlarsa, çiftler yan yana uyurken daha fazla eşleşiyorlardı.

Bununla birlikte, iyi bir gece uykusu çekmek için bir ortağınız olması gerekmez. Drews, bazı insanların ilişki durumlarına bakılmaksızın yalnız uyumaktan daha iyi olduklarını düşünüyor.

“Eşinizle bir yatak paylaşmak istiyorsanız, buna karşı söylenecek bir şey yok. Sizin için bile çok iyi olabilir ”diye ekledi.

“Eşiniz uykuya dalmanızı engelliyorsa veya uykunuzu rahatsız ediyorsa ve yalnız uyuyorsanız çok daha rahat edersiniz, muhtemelen yapılacak en iyi uyku düzenlemesi budur” dedi Drews.

Uyku kalitesi
Neden birlikte uyuyan bazı çiftler daha iyi uyurken, diğerleri ayrı alanlarda uyumaktan mutluluk duyar?

İlk olarak, katılımcıların hiçbirinde çocuk yoktu. (Diye sordum.)

Araştırmacılar birlikte uyumanın REM uykusunu geliştirdiğini düşünüyor ve bu da duygusal stresi azaltmaya ve etkileşimlerimizi geliştirmeye devam ediyor.

Ama REM iyi bir uyku sadece bir yönüdür göre olan Patricia Haynes , PhD, Halk Sağlığı Arizona Üniversitesi'nin Mel ve Enid Zuckerman Koleji'nde doçent. Tipik olarak, yavaş dalga uykusunun REM uykusundan daha onarıcı bir işlevi vardır.

“Sıklıkla stresle ilişkili bozukluklarda REM uykusunda kesinti olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, sorumlu bir sonuç, bir yatak ortağıyla birlikte uyumaya alışkın olan bir kişinin, bu ortak olmadığında stres tepkisi yaşayabileceğidir ”dedi.

Ayrıca, uyku kalitesinin ne kadar iyi uyuduğumuzu düşündüğümüz olduğunu belirtti. “Genellikle, gerçekten aldığımız uyku miktarı ya da türü ile uyuşmuyor.”


Uyku kırıcılar
Uykumuzu kesintiye uğratabilecek çeşitli faktörler vardır. Yani, yüksek veya huzursuz bir ortak kötü bir gece için bir reçete olabilir (ya da benim durumumda olduğu gibi uyku boşanması için itici güç).

Geçmişte yapılan araştırmalar, çiftler arasındaki uyku sırasındaki hareketi kötü bir uyku belirteci olarak ölçmesine rağmen, birçok hareket zayıf bir uyku gecesine eşit değildir.

Drews, bir yatağı paylaşan çiftlerde daha fazla uzuv hareketi olduğunu belirtti, ancak denemesinde uykularını kesintiye uğratmadı.

Çalışmadaki bazı kişiler hafif horlayıcılardı ve bunun REM kalitesi üzerinde de bir etkisi yoktu, dedi Healthline.

Uyku kalitesi ve daha parçalanmış uyku, kadınlarda 2009 çalışmasıGüvenilir Kaynakbir horlama ile uyudu. Ancak rapora göre, normal olmayan bir kadın bir gece yalnız uyuduğunda uyku kalitesi mutlaka iyileşmedi.

Dinlenmeyi bozabilecek diğer konular sıcaklık farklılıklarını içerir. Haynes, “Bazı çiftler, yatakta TV izlemek gibi çalışma programlarındaki veya yatmadan önce yapılan uygulamalardaki farklılıklarla da mücadele ediyorlar” diye ekledi.

Drews ayrıca uykusuzluk olan kişilerin iyi bir gece uykusu için başka biriyle iyi eşleşmeyebileceğini düşünüyor. Uykusuzluk olan kişi uykuya dalmamaktan dolayı meşgul olabilir ve bu nedenle rahatsızlıklara karşı hassas olabilir.

İki kişilik uyku
Birlikte uyumanın çiftleri nasıl etkilediğine dair araştırmalar azdır, 2016 literatür taramasıGüvenilir Kaynak vurgulanmış.

Uyku ve ilişkilerle ilgili sorunların, özellikle büyük yaşam geçişleri sırasında, 2010 çalışmasıGüvenilir Kaynakbildirildi. Bir veya iki ortağın zihinsel sağlığı uykuyu bozabilir:2016 raporuGüvenilir Kaynak anksiyete ve depresyonun uyku süresini etkileyebileceğini bulmuşlardır.

Göre 2017 çalışmasıGüvenilir Kaynak, gece başına 7 saatten az uyku alan çiftlerin birbirlerine karşı düşman olmaları daha olasıdır. Ayrıca bir dizi farklı rahatsızlığa neden olabilecek stresle ilişkili iltihaplanma yaşayabilirler.

Ortaklar arasındaki olumlu uyumayı anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Yaşlı yetişkinler veya hastalığı olan bir kişiyle çiftler de dahil olmak üzere daha çeşitli bir örnek daha iyi bilgiler sağlayabilir. Çalışması küçüktü ve ona dayanarak önerilerde bulunmayı önermiyor, diyor Drews Healthline'a.


Uyku solo
REM, Drews'un araştırmasındaki bir ortakla gelişmesine rağmen, bu yalnız uyursanız harika REM uykusuna sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Bekar veya uykudan boşanmış olsanız da, iyi bir uyku gecesi hala mümkündür. (2 yıldan fazla uyku bölünmesinden sonra, daha iyi solo olduğunu söylüyorum.)

Drews, “Bir kişinin uyku hijyeni ve uykuyu geliştirici bir ortam yaratmak için ortak talimatları izlemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bu, uykudan önce stresli aktiviteler içermez, yatmadan bir saat önce telefon ve TV ekranlarından kaçınır ve alanı sessiz ve karanlık tutar.28 Haziran 2020 - 9:58 pm

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli