Kadınlar Hala Tıbbi Araştırmaların Çok Dışında

Kadınlar Hala Tıbbi Araştırmaların Çok Dışında

Cinsiyet sağlığınız için önemlidir, ancak kadınlar araştırma çalışmalarında hala bir düşünce olabilir.

Araştırmacılar koronavirüs mutasyonunun daha bulaşıcı olduğunu buluyor.
Araştırmacılar Alabama’da Bu Çarpıcı Yeni Kerevit Türlerini Keşfetti
Plazma bağışı: Erkekler kadınlardan daha fazla koronavirüs antikoru yapar
İngilizce Kadın Tıp Bölümünde Ses Kaybetti ve Daha Sonra Birkaç Aksan Kazandı!
Çinli araştırmacılar domuzlarda yeni virüs uyarısı

Yeni bir çalışma, politikalara ve araştırma çalışmalarına kadınları dahil etme gerekliliklerine rağmen, birçok araştırmacı verilerini cinsiyete göre analiz etmiyor. Araştırmacılar sonuçlarına cinsiyete bakmazlarsa, hastalıkların, ilaçların veya aşıların her cinsiyeti farklı etkileyip etkilemeyeceğini bilmek imkansızdır.

Çalışmanın yazarı Nicole Woitowich, “Cinsiyet, çoklu organ sistemlerinde sağlığı ve hastalığı etkiler. Sadece üreme sistemi ile ilgili değildir. Araştırmada cinsiyet göz önüne alındığında, kadın sağlığına zarar verir,” dedi.

“Bu bilgiye ihtiyacımız var. Şu anda bir bulmacayı bir araya getirmeye çalışıyoruz ve tüm parçalara sahip değiliz. Her iki cinsiyeti de araştırmaya dahil ederek, tüm insanların sağlığını iyileştirebiliriz.” Woitowich, Chicago’daki Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Araştırma Enstitüsü’nün yardımcı direktörüdür.

Bu neden böyle bir fark yaratıyor? Woitowich, araştırmacıların verilerini cinsiyete göre analiz ettiği bir tür beyin tümörü üzerinde yapılan bir çalışmada, cinsiyete göre tedaviye yanıtta farklılıklar bulduğunu kaydetti.

Kadın Sağlığı Araştırmaları Derneği Başkanı ve CEO’su Kathryn Schubert, “Kadınların çalışmalara dahil edilmesi gerekiyor. Kardiyovasküler hastalık gibi kadınları ve erkekleri etkileyen hastalıkları düşündüğünüzde, belirtiler cinsiyete göre farklı olabilir, tedavi Araştırmanızda erkekler ve kadınlar arasındaki farkları düşünmediyseniz, neredeyse buna değmez. Nüfusun diğer yarısını dahil etmeniz gerekir. “

Schubert’in organizasyonu, uyku apnesi olan kadınların% 90’ının teşhis edilmediğini, çünkü semptomlarının erkeklerden farklı olabileceğini belirtiyor. Osteoporozlu kişilerin% 80’i kadındır.

Maria Shriver’ın Kadın Alzheimer Hareketi’nin genel müdürü Erin Mulcahy Stein, Alzheimer hastalığı olan insanların üçte ikisinin kadın olduğunu ve bu durumda cinsiyetin hangi rolü oynadığını anlamayı önemli kıldığına dikkat çekti.

Birçok hastalık kadınlara farklı şekillerde saldırır

“Kadınların erkeklerin sahip olmadığı en az üç ya da dört yaşam aşaması vardır – adet, hamilelik, perimenopoz ve menopoz – ve bunların hepsi kadınlarda bir hastalığın nasıl geliştiğini etkileyebilir. çünkü nüfusun% 51’ini dışarıda bıraktık, orada bir şeyleri kaçırabileceğimiz konusunda gerçek bir risk var.Bunu kadınlar kalp krizinden öldüğünde kalp hastalığında gördük çünkü doktorlar kadınların aynı şekilde semptomlara sahip olacağını düşündüler erkekler göğüs ağrısını ezmekle yaptılar, ancak kadınlar bu şekilde hastalık ile mevcut değil “dedi.

Ve Alzheimer ile benzer farklılıklar olduğunu açıkladı. Kadınlar uzun yıllar Alzheimer’ı teşhis etmek için kullanılan testlerde daha iyi performans gösterdi, bu da daha sonra teşhis edildiği anlamına geliyordu. Şimdi, bu testler cinsiyet farklılıklarını hesaba katacak şekilde ayarlandı.

Tarihsel olarak, kadınlar araştırma dışı bırakıldı çünkü araştırmacılar, kadın hormonlarının menstrüasyon nedeniyle değişkenliğinin çalışma sonuçlarını etkileyebileceğinden endişe duyuyorlardı.

Woitowich, “Erkekler ve dişiler arasında üreme sisteminin dışında hiçbir fark olmadığı varsayıldı ve araştırmada bir grup hayvanı kullanmak daha kolay ve daha ucuzdu ve erkek olma eğilimi vardı.”

Ve 2016 yılına kadar, temel bilim araştırmacılarının ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden (NIH) hibe almak için araştırmada her iki cinsiyetten hayvanları kullanmaları gerekmediğini belirtti.

Mevcut araştırma dokuz biyolojik araştırma alanından 700’den fazla çalışmayı kapsamaktadır. Araştırmacılar, çalışmaların erkek, kadın veya her iki cinsiyeti kullanıp kullanmadığını ve verileri cinsiyete göre raporlayıp analiz edip etmediklerini incelediler.

İyi haber şu ki, hem erkek hem de kadın denekleri içeren daha fazla çalışma var – 2009’da% 49’a kıyasla 2009’da sadece% 28’inde hem erkekler hem de kadınlar vardı. Bu süre içinde verilerini cinsiyete göre analiz eden çalışmaların

Yayınlanan çalışmaların sadece% 4’ü her iki cinsiyeti kullanmadığı veya verileri cinsiyete göre ayırmadıkları için bir neden sunmuştur. Bir sebep sağlayanların çoğu, kadın hormonlarının etkisini sınırlamak olduğunu söyledi.

Sonuçları cinsiyete göre ayırmaya başlayan bilim adamları

Bazı durumlarda, araştırmacılar ayrıca kaç erkek veya dişinin çalışıldığını detaylandıramadı. Woitowich, başka bir araştırma ekibinin çalışmanın bulgularını tekrarlamaya çalışmasının büyük bir sorun olduğunu söyledi.

“En endişe verici bulduğum şeylerden biri, hem erkekleri hem de kadınları kullananların üçte birine yakın birisinin her bir cinsiyetin sayısını bildirmemesidir. Çalışmaları tekrarlama yeteneği çok önemlidir. çalışmayı tekrar ettiğimde ve farklı bir sonuç elde ettiğimde bu bilgilere sahip olmak beni şaşırttı ”dedi.

Peki bunu değiştirmek için ne yapılabilir? Woitowich, NIH’nin 2016’da bilim adamlarının her iki cinsiyeti de dikkate almasını gerektiren ilk adımı attığını söyledi.

“Ama bu tam bir çözüm değil. Bu çalışmada, literatürün tamamı hakemli bir şekilde değerlendirildi. Dergi editörlerinin seks hakkında bilgi istemeleri gerekiyor. Ve NIH dışındaki diğer fon sağlayıcılarının her iki cinsiyeti de içermesi gerekiyorsa veya “Sadece bir cinsellik okuyorsun, nedenini açıkla. Her iki cinsiyeti de içeriyorsan, neden cinsiyete dayalı analiz yapmadığını açıkla” dedi.

Woitowich maliyetin büyük bir faktör olmadığını söyledi çünkü araştırmacılar çalışmalarında aynı sayıda hayvanı kullanabilirler.

Şimdiki çalışmadan Schubert, “Değişim olduğunu görmek heyecan verici, ama daha yapılacak çok iş var.” Dedi.

Schubert, “[Cinsiyete dayalı araştırma analizi] normu haline getirilmesine yardımcı olmak için, üniversitelerin sadece cinsiyete dayalı araştırma politikalarının uygulanmasını sağlamakla kalmayıp, araştırmacıların cinsiyetin önemli bir biyolojik değişken olduğunu anlaması gerekiyor.”

Stein, “[kadın sağlığı araştırması] ‘nın yetişmeye başlaması biraz zaman aldı, ama biz henüz orada değiliz. Bizimki gibi soran örgütlerin saldırgan ve unapologetic davul vuruşundan gelen artan bir farkındalık var. , ‘Kadınların araştırmaya dahil edilmemesi durumunda Alzheimer gibi hastalıklar hakkında bilmemiz gerekeni nasıl bilebiliriz?’ ‘

Çalışma 9 Haziran çevrimiçi eLife dergisinde yayınlandı .

13 Temmuz 2020 - 9:31 am

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli