Katmanlı kokteyller, erkek doğum kontrolünün yeni formuna ilham veriyor

Katmanlı kokteyller, erkek doğum kontrolünün yeni formuna ilham veriyor

On seneler boyunca bayanlar doğum kontrol yükünün çoğunu omuzladılar. Bununla beraber, kadın doğum kontrol haplarının uzun vadeli kullanımı, kan pıhtıları ya da meme kanseri gibi yan etki riskini artırabilir. Şimdi, renkli katmanlı kokteyllerden esinlenerek, araştırmacılar orta vadeli, geri dönüşümlü bir erkek kontraseptif geliştirdiler. Sonuçlarını ACS Nano dergisinde bildiriyorlar .

Erkek kontrasepsiyonunun yaygın formları kısa süreli (prezervatif) ya da uzun vadeli (vazektomi) ‘dir. Bununla beraber, prezervatif başarısız olabilir ve etkili olsa da vazektomiler genelde geri dönüşümlü değildir. Xiaolei Wang ve arkadaşları, orta vadeli, geri dönüşümlü bir erkek kontrasepsiyon formu tasarlamak istediler. Barmenlerin renkli sıvıları bir bardağa yerleştirerek Galaxy gibi kokteyllerden ilham aldılar. İçecek karıştırılırsa ya da ısıtılırsa, katmanlar homojen bir sıvı halinde birleşir. Wang ve meslektaşları, spermi testisden üretraya taşıyan kanal olan vas deferens’i bloke etmek için malzeme katmanlarını enjekte etmek için benzer bir yaklaşım kullanıp kullanamayacaklarını merak ettiler. Isı uygulanması katmanların karışmasına, parçalanmasına ve “boru hattının fişinin çekilmesine” neden olur.

Ekip, erkek sıçanlarda yaklaşımlarını test etti. Vas deferens’e sırayla dört malzeme tabakası enjekte ettiler: spermlere fiziksel bir engel oluşturan bir hidrojel; kızılötesine yakın ışıkla ışınlandığında ısınan altın nanoparçacıklar; hidrojeli parçalayan ve hemde spermi öldüren bir kimyasal olan etilendiamintetraasetik asit (EDTA); ve son olarak, bir başka altın nanoparçacık tabakası. Enjekte edilen materyaller, sıçanların dişileri 2 aydan fazla emprenye etmesini önledi. Bununla beraber, araştırmacılar fareler üstünde birkaç dakika boyunca kızılötesine yakın bir lamba parladığında, katmanlar karıştı ve çözüldü, hayvanların yavru üretmesine izin verdi. Araştırmacılar, bu pilot deney umut verici olsa da, malzemelerin güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

03 Temmuz 2020 - 4:34 pm

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli