SEKS, CİNSİYET VE CİNSELLİK

SEKS, CİNSİYET VE CİNSELLİK

Cinsiyet, cinsiyet ve cinselliklerin ayrı şeyler olduğunu biliyor muydunuz? BOOOOOMM !! Zihin karmaşası!? Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir, hadi onu yıkalım …

‘Seks’ , bacaklarınız arasında ne olduğuna bağlı olarak doğumda ne atandığınızı tanımlamak için kullanılır (penis = erkek veya vajina = kadın). Ancak, bu tam resim değildir. Cinsiyet, iç cinsel organlar, kromozomlar ve hormonlar dahil olmak üzere cinsel organlar tarafından tanımlanır. Üç cinsiyet varyasyonu vardır:

Erkek (penis, XY kromozomları, yüksek testosteron seviyeleri)
Kadın (vajina, XX kromozomları, yüksek eostrojen seviyeleri)
Interseks (erkek veya dişinin geleneksel tanımına uymayan cinsel anatomi veya kromozomlarla doğan bir kişi. İç cinsel organlar, kromozomlar ve hormonlar dahil olmak üzere üreme seks organlarının bir kombinasyonu).

‘Cinsiyet’ erkekler ve kadınlar için geleneksel sosyal rolleri tanımlamak için kullanılır. Toplumsal Cinsiyet Kimliği , bir kişinin içeride nasıl hissettiğini ve Toplumsal Cinsiyet İfadesi , birisinin cinsiyetlerini dünyaya nasıl sunmayı seçtiğini açıklar. Toplumun mavi renkli bir erkek çocuğu veya pembe renkli bir kız çocuğu nasıl duyurduğunu biliyor musunuz? Ya da erkek çocuklara nasıl kamyon ve kızlara bebek verilir? Ve erkekler spor yapmaya ve zor bir ‘erkek’ olmaya nasıl teşvik edilir ve kadınlar tırnaklarını boyamaya ve saçlarını ve makyaj yapmaya nerede teşvik edilir? Bunlar toplumsal cinsiyetin toplumsal yapılarıdır. Üç cinsiyet varyasyonu vardır:

Cisgender – doğumda atandıkları cinsiyetle özdeşleşen kişi. Örneğin, doğumda erkek olarak atanan ve erkek olarak tanımlanan veya tam tersi bir kişi.
Transseksüel – cinsiyet kimliği doğumda atanan cinsiyetle eşleşmeyen kişi. Örneğin, doğumda erkek olarak atanan, ancak kadın olarak tanımlanan veya tam tersi bir kişi.
Cinsiyet Sıvısı – cinsiyet kimliği sabit olmayan ve / veya duruma bağlı olarak kayan kişi. Bu insanlar, doğumda atandıkları cinsiyete ve ilişkili geleneksel sosyal rollere göre hareket etme ihtiyacı hissetmiyorlar.
Bazı trans bireyler, bedenlerini belirledikleri şekilde hizalamak için ameliyat geçirebilir, hormon alabilir veya görünüşlerini veya kıyafetlerini değiştirebilir, ancak tüm trangender insanları bunu yapamaz veya yapmak istemez. Transseksüel olmak fiziksel görünümünüze veya tıbbi prosedürlerinize bağlı değildir. Bu nedenle, bir kişiyi cinsel organlarına indirgememenin önemi (penis veya vajina olsun). Her neyse, gerçekten önemli mi? Bu benim işim nasıl?

Kişiler, cinsiyet kimliğinden bahsederken önem kazanır. Bazıları ‘o’, ‘o’ veya ‘onlar’ olarak tanımlayabilir. Birisi sizden belirli bir zamirle aramanızı isterse, isteklerine saygı duymak önemlidir. Onlara ‘Liz’ ya da ‘Beth’ demeni isteseler bile ‘Elizabeth’ demeye devam etmezdin?

‘Cinsellik’ cinsel aktiviteleriniz ve ilişkilerinizle ifade ettiğiniz bir parçanızdır. Duygularınız, davranışlarınız ve cinsel kimliğinizde temsil edilir. Cinsel kimliğiniz, cinselliğinizi nasıl tanımlamayı veya etiketlemeyi seçtiğinizdir. Hiç bir etikel seçmemek de dahil olmak üzere, bir kişinin seçebileceği birçok farklı lable vardır! Zamirlere benzer şekilde, kişilerin cinselliklerine seçtikleri etikete başvurmak önemlidir (sadece emin değilseniz onlara sorun, bu yüzden varsaymıyorsunuz). Bir kişinin cinsiyeti şunlar olabilir:

Heteroseksüel – Karşıt cinsiyetten insanlara ilgi duyan bir kişi.
Eşcinsel – Aynı cinsiyetten insanlara ilgi duyan bir kişi.
Biseksüel – ‘İki’ anlamına gelen ‘bi’ kelimesi, bir kişinin her iki cinsiyete (erkek ve kadın) olan ilgisini ifade eder.
Eşeysiz – Eşeysizlik cinsel çekimin olmamasıdır. Örneğin, bazı aseksüel insanlar asla seks istemedikleri romantik ilişkilerdedir ve bazıları hiç romantik ilişkiler içinde değildir.
Panseksüel – ‘her şey dahil’ anlamına gelen ‘Pan’, bir kişinin birden fazla cinsiyete olan ilgisini ifade eder. Bazı panseksüel insanlar, çekiciliklerini cinsiyetten ziyade kimyaya dayalı olarak tanımlarlar, ancak herkes farklıdır.
Sorgulama – Bazı insanlar cinselliklerinden emin olmayabilir ve / veya araştırıyor olabilirler, bu yüzden ‘sorgulama’ olarak tanımlayabilirler.

  • cinselliğin daha birçok varyasyonu!
    Cinsellik ille de siyah veya beyaz değildir. Bunun yerine, bir süreklilik veya gri tonlarında düşünülebilir.

Cinsiyeti tanımlamak için kullanılan en yaygın üç unsur şunlardır:

Duygular ve fanteziler: kime aşık olduğumuz, kime ilgi duyduğumuz, uyandığımızda kimi düşündüğümüz ve kimle yakından bağlantı kurduğumuz.
Davranışlar: herhangi bir cinsel temas biçimini (öpüşme, dokunma, oral seks, vajinal seks, anal seks vb.), Flört etmeyi, kiminle flört ettiğimizi ve ilişkimiz olduğunu içerir.
Kimlik: Cinsiyetimizin etiketi veya açıklamasıdır.

Hayattaki birçok iyi şey gibi, cinsellik de kafa karıştırıcı olabilir. Herkes cinselliklerini çeşitli çeşitlilik düzeyleri ile farklı ifade eder. Çoğunlukla cinsellik ve cinsel kimlik hayatımızın farklı zamanlarında değişir. Ve bu tamam!

13 Temmuz 2020 - 9:35 am

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli