Yeni bulgular cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı gelişmiş aşılara yol açabilir

Yeni bulgular cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı gelişmiş aşılara yol açabilir

Bugün Nature Communications’da yayımlanan bir çalışmada , King’s College London’dan araştırmacılar, cilt aşılamasının, genital dokulara alınan ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) için bir aşılama stratejisi olarak kullanılabilecek koruyucu CD8 T hücrelerini nasıl üretebileceğini göstermiştir.

HIV ya da herpes simpleks virüsü gibi CYBE aşılarının geliştirilmesindeki zorluklardan biri, virüsün ilk girdiği vücutta ikamet etmek için CD8 T hücreleri adı verilen özel bağışıklık hücrelerinin nasıl çekileceğini anlamaktır. Bu hücrelerin, kandaki bağışıklık hücrelerinin zaman alan dokulara girmesini beklemek yerine, yerinde, silahlı ve anında koruyucu bir bağışıklık savunması sağlamaya hazır olması gerekir.

Bu çalışmadan önce, aşıların direk olarak enfeksiyonun başlayabileceği vücut yüzeyine (örn. Kadın genital dokusu) verilmesi gerekli olduğu, bu şekilde bağışıklık sisteminin bu CD8 T hücrelerini üretebileceği, aşı bölgesine geri gidebileceği düşünülüyordu. Ve gelecekteki herhangi bir virüsü ortadan kaldırabilir. Bununla beraber, aşıların direk olarak kadın genital dokusuna verilmesi ne hasta dostu ne de etkilidir.

Şimdi King’in ekibi, aşılama stratejilerinin, genital dokularda beraber çalışmak ve CD8 T’ye bir çağrı göndermek için kimyasalları (kemokinler) serbest bırakmak için doğal lenfoid hücreler (ILC1) ve monositler olarak isimlendirilen bir bağışıklık hücresi takımını marş ettiğini buldu. -Jenital dokuya katılmak için aşı tarafından üretilen hücreler.

Bu araştırma, ekibin, bir vakitler cilde karşı yerleştirilen, bir hipodermik iğne enjeksiyonu gerektirmeden aşıyı çözen ve serbest bırakan ve bağışıklık tepkileri üreten, çözülebilir bir ‘mikroiğne’ aşı yaması kullanarak cilt aşılama tekniklerini geliştirmek için daha önceki yapmış olduğu çalışmalar üzerine kuruludur.

King’s College London’dan baş yazar Profesör Linda Klavinskis şunları söyledi: “Bu çalışma, uzak dokulardaki ‘doğuştan’ bağışıklık hücre gruplarının özel gruplarının, vücudun ön dokularını vücudun enfeksiyondan arındırmak için nasıl korunabileceğini vurgulamaktadır.

03 Temmuz 2020 - 4:27 pm

admin2

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende cinsel-sohbet.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi cinsel-sohbet.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli